Zajęcia dodatkowe
W naszym przedszkolu dla wszystkich milusińskich oferujemy następujące zajęcia:
Zajęcia rytmiczne i logorytmiczne odbywają się w przedszkolu cyklicznie (raz w tygodniu). Przedszkolaki rozwijają swoją wrażliwość artystyczną, muzyczną oraz mowę!
Rytmika jest w pedagogice najpełniejszą metodą wychowania przez sztukę. Metoda ta, będąca syntezą kształcenia umiejętności muzycznych i podstawowej wiedzy o muzyce – poprzez trzy sposoby przeżycia muzyki: ruch, śpiew i tworzenie – realizująca cele wychowania ogólnego, oparta na zrozumieniu tkwiącej w dziecku potrzeby ruchu i aktywności – wychowuje człowieka nie tylko wrażliwego na sztukę, ale samodzielnego, inteligentnego, aktywnego, sprawnego fizycznie, przyszłego odbiorcę muzyki, a często jej wykonawcę i twórcę.
Logorytmika to innowacyjne zajęcia, które wspomagają rozwój dziecka. Logorytmika to ruch, słuch i słowo. Podczas zajęć przedszkolaki stymulują swoją percepcję słuchową, wzrokową i ruchową oraz rozwijają swoją mowę! Logorytmika to metoda wspierająca rozwój mowy i kompetencji językowych u dzieci w wieku przedszkolnym poprzez zabawy ruchowe, słuchowe i słowne. Na zajęciach z Logorytmiki w każdej grupie wiekowej przedszkolaki uczą się poznawać świat wielozmysłowo, poznają piosenki tematyczne, kształcą swoją muzykalność, rozwijają swoją inwencję twórczą!
Podczas zajęć z Rytmiki i Logorytmiki Przedszkolaki: usprawniają planowanie ruchu, doskonalą koordynację słuchowo – ruchową, rozwijają mowę i komunikację, stymulują rozwój uwagi słuchowej i wzrokowej, rozwijają motorykę dużą i małą , uczą się słuchania, zapamiętywania i rozumienia!

Rytmika w Jeżykach
Powszechnie znana jest opinia, iż naukę języków obcych powinno się rozpoczynać jak najwcześniej, gdyż tylko dziecięcy umysł jest najbardziej chłonny, a narząd mowy jeszcze bardzo plastyczny i zdolny do bezbłędnego odtwarzania poznawanych obcojęzycznych słów. Nauka wtedy odbywa się zupełnie naturalnie i w związku z tym istnieje duża szansa na osiągnięcie w późniejszym okresie przez dziecko – dwujęzyczności.
Nauczanie języka angielskiego odbywa się w naszym przedszkolu w formie zabawy, stymulującej proste wypowiedzi oraz uruchomienie zdolności naśladowczych dziecka, z wykorzystaniem różnych pomocy: plansz tematycznych, słowników obrazkowych, środków audio, video oraz kart pracy – specjalnie dostosowane do nauczania dzieci w wieku od 2,5 do 7 lat.
Zajęcia z języka angielskiego od września 2014r. odbywają się w naszej placówce codziennie (od poniedziałku do czwartku) w każdej grupie w czasie 15 – 30 minut. Jeżeli dzieci w danym dniu są chętne czas zajęć może być wydłużony. Podczas trwania zajęć posługujemy się takimi środkami dydaktycznymi jak piosenki, rymowanki, zgadywanki, gry dydaktyczne oraz zabawy ruchowe. W nauce języka wykorzystywana jest tzw. „mowa ciała”.
Od roku szkolnego 2020/2021 w PROMYCZKU odbywają się zajęcia, zabawy z językiem hiszpańskim. W naszym przedszkolu zajęcia odbywają się w formie zabawy, stymulującej proste wypowiedzi oraz uruchomienie zdolności naśladowczych dziecka, z wykorzystaniem różnych pomocy: materiałów audio i video plansz tematycznych, słowników obrazkowych oraz kart pracy – specjalnie dostosowane do nauczania dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat.
Zajęcia z języka hiszpańskiego odbywają się w naszej placówce raz w tygodniu (piątek) w każdej grupie w czasie około 15 minut. Jeżeli dzieci w danym dniu są chętne czas zajęć może być wydłużony. Podczas trwania zajęć posługujemy się takimi środkami dydaktycznymi jak piosenki, rymowanki, zgadywanki, gry dydaktyczne oraz zabawy ruchowe, w których ponadto w nauce języka wykorzystywana jest tzw. „mowa ciała”.
W Naszym Przedszkolu wszystkie dzieci, które tego potrzebują, są objęte indywidualną terapią logopedyczną. Dodatkową terapią logopedyczną objęci są również uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz Ci, którzy realizują w przedszkolu zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka.
Prawidłowe kształtowanie się i rozwój mowy dziecka stanowi podstawę kształtowania się rozwoju jego osobowości w ogóle. Dzięki rozumieniu mowy poznaje ono otaczający świat. Dzięki umiejętności mówienia jest w stanie wyrazić swoje uczucia i spostrzeżenia.
W naszym przedszkolu zajęcia ogólne logopedyczne odbywają się raz w tygodniu we wtorki/czwartki w każdej grupie i trwają od 15 minut w grupie najmłodszej do 30 minut w grupach starszych.
Nie mniej ważna jest także korekta powstałych już wad czy zaburzeń. Okres przedszkolny to czas, kiedy terapia jest najbardziej efektywna. Nie wolno czekać w nadziei, że dziecko wyrośnie, że jeszcze dojrzeje i zaczynać terapię dopiero w szkole. Wprawdzie na terapię nigdy nie jest za późno, ale będzie to zadanie z różnych powodów o wiele trudniejsze.
Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej w naszym przedszkolu prowadzone są metodą zabawową. Odbywają się one cyklicznie – dwa razy w tygodniu. We wszystkich grupach wiekowych zajęcia przyjmują formę tradycyjnej gimnastyki korekcyjnej prowadzonej przez fizjoterapeutę, w grupach starszych (5 – 7 latki) raz w tygodniu odbywają się zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, drugim razem przyjmują formę gier i zabaw usprawniających ruchowo z elementami rywalizacji sportowej (zabawy z piłką, wyścigi rzędów, tory przeszkód).
Ćwiczenia przybierają formę zabawy, a dzięki odpowiednio dobranym zabawom naśladowczym i ćwiczeniom na gimnastyce korekcyjnej rozwijamy nie tylko motorykę naszych podopiecznych, ale także wzmacniamy mięśnie, kształtujemy równowagę, prawidłową postawę, odruch samokorekcji i samokontroli.
Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej w naszym przedszkolu prowadzone są metodą zabawową. Odbywają się one w zależności, od grupy wiekowej raz (starsze grupy) bądź dwa (młodsze grupy) razy w tygodniu w poniedziałki oraz środy w każdej grupie w czasie 15 – 30 minut.
Zabawy i ćwiczenia na zajęciach z gimnastyki korekcyjnej spełniają następujące warunki:
- Kształtują odruch poprawnej postawy.
- Oddziałują na poszczególne grupy mięśniowe(rozciąga mięśnie przykurczone, wzmacniać mięśnie osłabione przy zachowaniu odpowiedniego układu ramion, głowy, miednicy itp.).
- Stwarzają możliwość utrzymania skorygowanej pozycji w trakcie zabawy.
- Sprzyjają odciążaniu kręgosłupa od ucisku osiowego.
Zajęcia plastyczne odbywają się w naszym przedszkolu raz w tygodniu w grupach starszych oraz raz na dwa tygodnie w grupach młodszych.
Dzieci na zajęciach poznają rozmaite techniki plastyczne i wykonują ciekawe prace o różnorodnej tematyce.
Zajęcia łączą w sobie elementy taneczne i rytmiczno-muzyczne, odbywają się w naszym przedszkolu raz w tygodniu.
Zajęcia taneczno-muzyczne w naszym przedszkolu to wyjątkowa okazja, by dzieci odkrywały świat rytmu, muzyki i tańca w sposób naturalny i pełen zabawy. Podczas tych zajęć maluchy łączą ruch z dźwiękiem, ucząc się wyrażania emocji, koordynacji i rytmu, a także rozwijając swoje zdolności społeczne i twórcze.
Dzieci na zajęciach tanecznych uczą się układów tanecznych, które kształtują pamięć ruchową, rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową oraz sprawność fizyczną – dzięki różnorodnym, ciekawie przygotowanym choreografiom. Ponadto przedszkolaki uczą się w jaki sposób można interpretować muzykę, w zależności od jej tempa i dynamiki.
Zajęcia rozwijają: poczucie rytmu i muzykalność, motorykę dużą, koordynację i pamięć ruchową, kreatywność i twórcze myślenie. Uczą współpracy w grupie oraz wyrażania emocji przez ruch, taniec, muzykę i rozwijają pewność siebie.
Zajęcia taneczno-muzyczne Taniec i Melodia w naszym przedszkolu to przestrzeń, w której dzieci mogą rozwijać swoje talenty, bawić się i uczyć w przyjaznej, twórczej atmosferze. Muzyka i taniec to nie tylko zabawa, ale również kluczowe elementy wspomagające wszechstronny rozwój maluchów.
W naszym przedszkolu stawiamy na rozwój kreatywności i wrażliwości naszych maluchów, dlatego organizujemy cykliczne spotkania z muzyką. To niezwykła okazja, by dzieci obcowały z muzyką na żywo, poznały świat muzyki klasycznej w przystępnej i radosnej formie.
Podczas wizyt „Filharmonii na kółkach” zaproszeni muzycy wykonają dla dzieci specjalnie dobrany program muzyczny, który dostosowany do wieku i zainteresowań maluchów. Przedszkolaki mają okazję zobaczyć na żywo instrumenty muzyczne, posłuchać pięknych utworów, poznać różne style i gatunki muzyczne oraz wziąć udział w interakcjach z muzykami!
Dzieci rozwijają swoją wrażliwość muzyczną, kształtują koncentrację uwagi i skupienie, poznają różne instrumenty muzyczne. Cykliczne (comiesięczne) wizyty „Filharmonii na kółkach” w przedszkolu to niezapomniane doświadczenie, które wprowadza dzieci w świat muzyki i sztuki, a także pozostawia po sobie radosne wspomnienia i inspirację do dalszego odkrywania artystycznych pasji.
Przedszkole zaprasza do swojej siedziby rozmaite formy teatralne. Organizowanie spotkań ze sztuką teatralną przygotowywaną i dostosowaną do potrzeb rozwojowych przedszkolaków daje dzieciom możliwość obcowania z różnorodnymi formami sztuki scenicznej. Takie spektakle rozweselają, wzruszają, a także uczą wartości i empatii poprzez historie, które mają głębsze przesłanie. Wspólne oglądanie przedstawień to także doskonała okazja do rozwoju słownictwa, wyobraźni i umiejętności społecznych. Dzieci uczą się, jak wyrażać emocje, interpretować postawy bohaterów oraz rozwiązywać konflikty w sposób kreatywny. Kontakt z teatrem pomaga także w budowaniu poczucia estetyki oraz otwiera drzwi do fascynującego świata sztuki.
Spotkania z teatrem to wspaniała okazja do wzbogacenia edukacji artystycznej naszych podopiecznych i zapewnienia im niezapomnianych przeżyć, które pozostaną z nimi na długo.
Podczas pobytu w naszym przedszkolu dzieci spotykają się z materiałem i pedagogiką Marii Montessori. Zajęcia metodą Montessori realizowane są według hasła: „pomóż mi samemu to zrobić” – jest to indywidualna praca dzieci z wybranym przez nie materiałem, która pozwala przedszkolakom rozwijać ich zainteresowania. Nauczyciele prezentują dzieciom pracę z wybraną pomocą, by następnie dziecko mogło samodzielnie w ciszy i skupieniu oddać się pracy i nauce.
Pedagogika Marii Montessori daje dziecku szansę wszechstronnego rozwoju: w zakresie samoobsługi (poprzez czynności dnia codziennego), umiejętności matematycznych, językowych, zmysłów oraz sfery poznawczej.
Przedszkole prowadzi zajęcia w oparciu o Symultaniczno-Sekwencyjną Naukę Czytania® . To metoda czytania sylabami, która jest jednym z elementów terapeutycznych MetodyKrakowskiej®. Opiera się ona na wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu. Twórczynią Symultaniczno-Sekwencyjnej Nauki Czytania® jest prof. Jagoda Cieszyńska.
W 2024 roku kadra pedagogiczna przedszkola uzyskała kwalifikacje do pracy „metodą sylabową” – została przeszkolona przez dr hab. Martę Korendo prof. UKEN (filologa polskiego, logopedę i neurologopedą, profesora krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego).
Przedszkolaki od najmłodszych lat zostają wprowadzani, poprzez zabawę, w świat zapisu obrazu graficznego liter i sylab. W starszych grupach prowadzone są regularne zajęcia w oparciu o standardy Symultaniczno-Sekwencyjnej Nauki Czytania, czyli tzw. „SYLABKI”.
Więcej informacji o Symultaniczno-Sekwencyjnej Nauce Czytania znajduje się na stronie:
https://centrummetodykrakowskiej.pl/blog/symultaniczno-sekwencyjna-nauka-czytaniar-teoria/
Praktykowanie Jogi pozwala dzieciom kształtować samoświadomość. Zabawa w asany uczy własnego ciała, wyrabia uważność i zachęca do pokonywania trudności. Dzieci zyskują wiarę w siebie i swoje możliwości. Zajęcia z Jogi uczą dzieci funkcjonować w grupie, pozwalają na poznanie technik właściwego oddychania. Dzieci w wieku przedszkolnym są pełne energii, dopiero uczą się regulować swoje emocje i to dzięki Jodze mogą poznać techniki relaksacji, Joga jest dla nich sposobem na spożytkowanie nadmiaru energii.
Joga dla dzieci pobudza ich wyobraźnię, ponieważ wiele asan jest inspirowanych naturą, nazwami zwierząt. Naśladowanie różnych elementów przyrody to dla dzieci wspaniałe ćwiczenia wyobraźni, spostrzegawczości.
Wykorzystanie konkretnych pozycji w Jodze jest ważne, stymuluje obydwie półkule mózgowe, co poprawia pamięć i koncentrację u dzieci, a przy okazji jest wspaniałą zabawą! Joga uczy dzieci systematyczności, cierpliwości i koncentracji.
Joga to wyjątkowe narzędzie, które skutecznie wspiera dziecko w budowaniu zdrowej relacji z samym sobą i wzmacnianiu pewności siebie. Dzieci przekonują się, że wytrwałość popłaca, ćwiczenia i ich powtarzalność prowadzą finalnie do dobrze wykonanego zadania.
Praktykowanie Jogi w atmosferze dobrej zabawy powoduje wyciszenie, uczy pokory i gracji. Ćwiczenia Jogi dla dzieci są bardziej dynamiczne od tych dla dorosłych, dzięki temu dzieciom udziela się pozytywne zmęczenie, po którym dzieci są spokojniejsze i bardziej skoncentrowane.
Ćwiczenie Jogi poza wyciszeniem i relaksem pozwala wzmocnić mięśnie i poprawić elastyczność ciała, wyrabia dobre nawyki: kształtuje prawidłową postawę, dodaje witalności, rozwija koordynację ruchową i gibkość. Dynamiczne asany pozwalają rozruszać mięśnie i stawy, a wykonywanie ćwiczeń w określonych sekwencjach wpływa pozytywnie na umysł, likwiduje ospałość i bojaźliwość. Praktykowanie jogi w dzieciństwie wpływa na uniknięcie problemów z kręgosłupem w dorosłym życiu.
Nasze przedszkolaki rozwijają kompetencje cyfrowe na zajęciach z Robotyki. Na zajęciach dzieci usprawniają motorykę małą, ćwiczą wyobraźnię przestrzenną, rozwijają kreatywność, koncentrację i zdolności konstrukcyjne oraz co najważniejsze fantastycznie się przy tym bawią!
Zajęcia z robotyki w naszym przedszkolu to fascynująca przygoda z nowoczesną technologią, która łączy zabawę z nauką. Dzieci poznają podstawy inżynierii, programowania i logicznego myślenia w sposób dostosowany do ich wieku i możliwości. Zajęcia są pełne praktycznych doświadczeń, dzięki którym maluchy uczą się, jak działają roboty, jak je zaprogramować i jak współpracować przy realizacji wspólnych projektów.
Zajęcia z robotyki to pełna wyzwań przygoda, która rozwija dzieci w wielu aspektach. Dzięki połączeniu technologii, zabawy i nauki, dzieci stają się małymi inżynierami i odkrywcami, zdobywając cenne umiejętności, które będą im towarzyszyć przez całe życie.